Kolagen w kosmetyce

Kolagen w organizmie

Kolagen jest jednym z głównych składników, stanowiący 30 procent całej masy białka ludzkiego w organizmie. Kolagen jest odpowiedzialny za takie aspekty jak :

  • sprężystość skóry,
  • jędrność skóry,
  • właściwe nawilżanie
  • ciągłą odnowę jej komórek.

Kolagen bierze udział w funkcjach życiowych niemal wszystkich układów, narządów i tkanek ludzkiego organizmu.

Braki kolagenu

Niestety wraz z wiekiem człowieka, organizm traci zdolność samodzielnej odbudowy kolagenu. Jednak upływ lat nie jest jedyną przyczyną degradacji kolagenu w organizmie.

Do zaburzeń w tworzeniu kolagenu dochodzi również w sytuacji nasilonego jego niszczenia, głównie przy ciągłych przeciążeniach związanych z aktywnością fizyczną oraz w przypadku chorób takich jak zwyrodnienie stawów etc.

Ale jak brak kolagenu wpływa na kwestie urody człowieka?

W przypadku niedoboru kolagenu w organizmie pojawiają się starcze zmiany ciała:

  • znienawidzone już zmarszczki,
  • przebarwienia,
  • cellulitis,
  • suchość skóry,
  • matowienie włosów oraz paznokci.

Jak działa kolagen?

Od zawsze nauka stara się zastąpić składniki organizmu, które przez dany organizm nie są w stanie być wytwarzane. Nie inaczej jest z kolagenem.

Kolagen jest przeznaczony praktycznie dla każdego rodzaju skóry. Ponadto kolagen kosmetyczny można stosować praktycznie w każdym wieku, ale najlepsze efekty uzyskuje się po 21 roku życia, kiedy to skóra stopniowo zmniejsza swoje zdolności w wytwarzaniu kolagenu.

Po zastosowaniu kolagenu na skórze, tworzy on siateczkę proteinową.

Siateczka ta zatrzymuje zarówno wodę jak i substancje lipofilowe, co umożliwia ich selektywne uwalnianie. Po kuracji kolagenem obniżona zostaje transepidermalna utrata wody, co powoduje, że skóra staje się bardziej gładka i delikatna.

Zastosowanie kolagenu

Kolagen kosmetyczny ma niezwykle wiele zastosowań w zależności od rodzaju kolagenu. Kolagen kosmetyczny w głównej mierze stosuje się do pielęgnacji skóry, włosów i paznokci gdyż to właśnie te części ciała najbardziej cierpią podczas starzenia się. Niezwykle korzystnie wpływające na skórę na całym ciele są kąpiele kolagenowe przeprowadzane w chłodnej wodzie.

Proces taki umożliwia równomierne wchłanianie kolagenu przez całe ciało. Kuracje takie można przeprowadzić zarówno w domowym zaciszu, jak i cieszyć się nimi w sanatoriach czy gabinetach odnowy biologicznej. Podczas kąpieli kolagenowych przeprowadzanych w ciepłej wodzie, kolagen rozpada się na mniejsze cząsteczki - aminokwasy. Przenikają one do całego ciała i biorą udział w regeneracji całego organizmu.

Skład kolagenu

Kolagen jest białkiem prostym, zbudowanym wyłącznie z aminokwasów.

Kolagen należy do białek włóknistych, czyli mówiąc konkretniej do fibrylarnych skleroprotein. Kolagen zbudowany jest z długich spiralnych łańcuchów peptydowych, w których występuje aż 19 różnych aminokwasów, z których najważniejsze to prolina, hydroksyprolina, hydroksylizyna oraz glicyna.

Warto zaznaczyć, że hydroksyprolina oraz hydroksylizyna nie występuje w innych białkach. Aminokwasy natomiast zbudowane są z pierwiastków węgla, tlenu i wodoru, które wchodzą z kolei w reakcje z atomami azotu. Połączenie się co najmniej stu aminokwasów prowadzi do powstania łańcucha polipeptydowego. Tak rodzi się białko. Tak powstaje również kolagen.